środa, 15 maja 2013

Zakończenie I Wojny Światowej a Gdańsk


Zakończenie I Wojny Światowej oznaczało przywrócenie statusu wolnego miasta dla Gdańska. Miasto stało się de facto polskim protektoratem o szerokiej autonomii chociaż Polacy stanowili w nim nie więcej niż 15% obywateli. Odmowa włączenia Gdańska do III Rzeszy była jednym z głównych punktów zapalnych, które bezpośrednio doprowadziły do wybuchu II Wojny Światowej. Także tutaj padły jedne z pierwszych strzałów tego konfliktu. Słynna stała się bohaterska obrona poczty polskiej przez jej pracowników.

II Wojna Światowa miała katastrofalne skutki dla miasta. Ponad 90% zabytkowej zabudowy śródmieścia zostało zniszczone, połowa z tego w walkach a połowa w wyniku systematycznej akcji burzenia miasta prowadzonego przez wojska radzieckie. Na mocy traktatu pokojowego, Gdańsk wrócił ostatecznie w granice Polski, wtedy Polskiej Republiki Ludowej.
W PRL Gdańsk był areną licznych protestów robotniczych. To tutaj właśnie narodziła się „Solidarność”. Obecnie miasto jest silnym promotorem integracji europejskiej, dynamicznie się rozwija i współpracuje z miastami partnerskimi na całym świecie.


1 komentarz:

  1. Jan Niemaszyk15 maja 2013 14:45

    Ciesze się ze ktoś porusza temat I wojny światowej na Terenie Gdańska bo przez historyków jest to troszkę pól na pól niestety.

    OdpowiedzUsuń